Ayakkabı Çeşitleri

Ayakkabı Çeşitleri

Spor aktiviteleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İster yürüyüş yapın, isterseniz de ağırlık kaldırın.

Yaptığınız spor ne olursa olsun, o spora uygun ayakkabıyı seçmeniz çok önemlidir.

Spor esnasında kullandığınız ayakkabıya gereken önemi vermezseniz çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Bu sakatlıklar kimi zaman topuğunuzda, kimi zaman bileğinizde, kimi zaman da tabanınızda meydana gelir. Bu türden sakatlıklar yaşamanız fitness hayatınızı sekteye uğratmakla kalmaz, spordan soğumanıza da neden olabilir. Tam tersi olarak da rahat ve ergonomik bir ayakkabı kullanmak spor ve fitness tecrübenizi daha keyifli ve konforlu yaşamanıza neden olarak, sizi spora daha da yakınlaştıracaktır.

Piyasada, neredeyse her spor için ayrı ayakkabı bulmak mümkündür.

Koşu & Yürüyüş Ayakkabıları

Koşu ayakkabılarında dengeleme, yastıklama, ayağı kavrama gibi özellikler mevcuttur. Tüm bu özellikler koşucuların hareketleri düşünülerek ve onların zarar görmemesi istenilerek tasarlanmıştır. Yanlış bir ayakkabıyla koşmak, topuğunuzdan sırtınıza kadar ciddi şekilde ağrılara hatta sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Bastetbol Ayakkabıları

Basketbol ayakkabılarının tabanı yüksek ve bu ayakkabılar ayağı daha kavrayıcı bir yapıya sahiptir.Bu özellikleri sayesinde diz ve bilek sakatlanmalarının önüne geçerler, ve zıplayış sonrası ayağın yere sağlam bir şekilde inmesini sağlarlar.

Tenis Ayakkabıları

Tenis ayakkabılarının en önemli özellikleri ise esnek olmalarıdır. Çünkü ayakların en fazla hareket ettiği ve sürekli ters yönde hareket etmek zorunda kaldığı sporlardan biridir. Bu esneklik, ayakları,  bu hareketlerde oluşabilecek sakatlanmalara karşı önlemektedir.

Gördüğünüz gibi her sporun neredeyse farklı türde bir ayakkabısı ve bu ayakkabıların o sporu yapan kişilere oldukça faydası vardır.

Benzer Bloglar: (4)

Whatsapp Whatsapp