Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Doğru spor yapabilmek ve oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Spor ayakkabısı satın alırken, modadan, renklerden ve uyumdan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. 

Yanlış ayakkabı seçimi hem yakın hem uzun vadede sağlığınızı tehlikeye atmaktadır. Peki spor ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


AYAK TİPİNE UYGUN AYAKKABILAR SEÇİLMELİ

Ayakkabıların, ayak tipimize uygun olması son derece önemlidir. Ayak şekilleri düz taban, normal ve çukur taban olmak üzere üç ana başlıkta toplanabilir. Fakat her insanın ayak tipi ve boyutu farklıdır. Hangi ana başlığa daha yakın ise o tür bir ayakkabı seçmek gerekmektedir. Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ayak tipi çok farklı olan kişiler doktor eşliğinde özel ayakkabılar tercih etmelidir. Örneğin; Topuk dikeni mevcut ise ayakkabının topuğa gelen bölümüne silikon destek gerekebilir. Ayağının şekli, kavisi, kemeri vb. hakkında bilgi sahibi olursan hem daha rahat hem daha sağlıklı ayakkabılar seçebilirsin. 

Ayak tipi gibi ayak numarası da çok önemlidir. Yaşa bağlı olarak ayakkabı numaran değişebilir ya da ayakkabılarının kalıplarından dolayı numaralar değişiklik gösterebilir. Bu noktaları dikkate alarak seçimini yapmalısın. 


AYAKKABILARIN HAVA ALMALI

Spor ayakkabılarının hava alması da çok önemli. Bu nedenle ayakkabı satın alırken iç ve dış kısımlarına çok dikkat etmelisin. Özellikle bahar-yaz aylarında yanlış ayakkabı tercihi sebebiyle ayaklarının terlemesi kötü kokulara ve çeşitli mantar vb. sorunlarına yol açabilir.


DAR YA DA BOL OLMAMALI

Spor ayakkabılarını giydiğin zaman topuğun rahat bir şekilde oturmalıdır. Ayakkabın ne bol ne de dar olmalıdır, ayak bileğini de rahat ettirmelidir. Ayakkabı içerisinde parmakların sıkışmamalı; parmaklarını rahatça hareket ettirebilmelisin. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Şener'in verdiği bilgilere göre: ''Ayakkabının burun kısmı geniş olmalı, parmak hareketlerine izin vermelidir. Ayak başparmakla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.''


AYAKKABININ TABANINA DİKKAT EDİLMELİ

Ayakkabı tabanı ayakkabının en önemli kısımlarından biridir. Taban, ayakkabıya binen yükü doğru bir şekilde dağıtmalı ve dengede tutmalıdır. Tabanı çok sert olmamalıdır ve esneklik özelliğini göstermelidir. Topuk kısmı da yumuşak ve kalın olmalıdır. Taban bölümü ayağın altında bulunan eğrilikleri desteklemelidir. Fakat antreman ayakkabısı kullanacaksan ve güç gerektiren hareketler yapacaksan yerden daha iyi destek almanız gerekir. Bu sebeple tabanı daha sert olan bir ayakkabı tercih etmelisin.

Benzer Bloglar: (4)

Whatsapp Whatsapp